A Design Hét Budapest idei nyitókiállítása, az év szlogenjének megfelelően, elsősorban pályakezdő designereknek illetve a rendszerváltás után indult kis- és középvállalkozásoknak kíván bemutatkozási lehetőséget nyújtani. Olyan projekteket mutat be, melyek többsége gyártás alatt álló, vagy kevés továbbfejlesztéssel könnyen sorozatgyártható termék, emellett felvillant néhány izgalmas, kísérleti koncepciót is, melyek gondolatébresztőül szolgálhatnak a látogatók számára.
A kiállítás olyan projektek közül válogat, melyek tervezésekor a Kárpát-medence gazdag ásványi kincsei és változatos növényvilága, folyói és kiváló minőségű ásványvizei, haszonnövényeinket tápláló, ásványi anyagokban gazdag termőföldje szolgált inspirációul – hiszen ez az a kiindulópont (ha úgy tetszik: startvonal), amely bárki számára rendelkezésre áll, és amelyben Magyarország egyedi és összetéveszthetetlen. A kiállítás keretében olyan alkotások kerülnek bemutatásra, amelyek ha nem is explicit módon, de anyaghasználatuk és megmunkálásuk szimbolikáján keresztül mindemellett a természeti erőforrások értékeire is felhívják a figyelmet: a fenntarthatóság szempontjait előtérbe helyezve, a design eszközeivel kívánják tudatosítani a tárgyak használóiban a bennünket körülvevő természeti kincsek értékét, valamint saját tervezői és fogyasztói felelősségünket azok megőrzésében, továbbörökítésében.
Szakértő: Wesselényi-Garay Andor
Kurátor: Magyar Formatervezési Tanács / Design Hét Budapest projektstáb
Fotók: Danyi Balázs / Design Hét Budapest
MAGYAR FORMATERVEZÉSI DÍJ 2017
Idén is ünnepélyes díjátadó keretében mutatják be a hazai design szakma elmúlt évének legjobbjait. A közel 40 éve a szakma legrangosabb elismerését jelentő pályázat, a nemzetgazdasági miniszter által évente meghirdetett díj kiemelt célja, hogy felhívja a piac szereplőinek figyelmét a kreatíviparban rejlő versenypotenciálra, valamint megismertesse a nemzeti innovációs teljesítmény kiemelkedő produktumait a szélesebb közönséggel. A design gyorsan változó és egyre komlepxebbé váló fogalmának alakulása mentén a rendezvény átfogó képet nyújt azokról a trendekről, melyek bemutatják a szakma jelenét és előrevetítik jövőjét. Az előző évekhez hasonlóan, a bírálóbizottság olyan termékeket díjazott, melyek magas hozzáadott designértékkel rendelkeznek, innovatívak, versenyképesek és megfelelnek a nemzetközi szintű elvárásoknak is, egyben mindennapi környezetünk elengedhetetlen részeivé válhatnak.
DESIGN MANAGEMENT DÍJ 2017
A design stratégiai szintű alkalmazása ma már bizonyíthatóan növeli a versenyképességet és megtérülő befektetésnek számít a piaci szereplők körében. A Design Management Díjat a Magyar Formatervezési Tanács azzal a szándékkal alapította, hogy elismerje azon szervezeteket, melyek példaértékűen élnek a design és a designgondolkodás eszköztárával mely a döntéshozatali folyamatok szintjén is működésük szerves részévé vált. Ez az elismerés a jó gyakorlatok felmutatásával motiválhatja a szervezeteket, intézményeket, egyben izgalmas betekintést nyújt az érdeklődőknek a vállalati siker titkaiba. A díjazott vállalat mellett négy elismerő oklevélben részesült szervezet is bemutatkozik a kiállításon.
Belépés a díjátadóra: kizárólag meghívóval.
Szervező: Magyar Formatervezési Tanács
A dán Johannes Torpe egy minden tekintetben formabontó, kreatív személyiség. Az autodidakta tervező az elmúlt húsz évben számos ügyfélnek segített világszerte létrehozni vagy megerősíteni brandjét, arculatát a belsőépítészet, a grafikai tervezés és ipari formatervezés eszközeinek segítségével. Torpe egy kompromisszumok nélküli konceptualista, akinek szenvedélye a végső térélmény megteremtése – előadásában azt fogja bemutatni, hogy a kreativitás nem korlátozható egyetlen szakmára vagy végzettségre, hanem átfogó gondolkodásmódot jelent, mely gyakran váratlan utakon tör elő.
Az előadás angol nyelvű, nyilvános és ingyenes, regisztráció nem szükséges.
Miért lett fontos a cégeknek az utóbbi időben a design gondolkodás? Milyen szerepe lehet a designernek az üzleti megoldások fejlesztésében? Mi az a service design, és mely területeken alkalmazható? A konferencián előadások és esettanulmányok segítségével ismerkedhetünk meg a service design fogalmával, elméleti hátterével és gyakorlati alkalmazási területeivel.
Baglyas Erika képzőművész 2015-ben alapította a DOT for You márkát, melynek fő profilja egyedi noteszek tervezése, kivitelezése. Amiről szó lesz: minden, amit füzetekről, prégelésről, stancolásról tudni akartál, de sosem merted megkérdezni.
Menő finn designerek mutatkoznak be a Bartók Béla úton az ELEVEN Ősz fesztivál keretében, akik Finnország államiságának 100. évfordulója kapcsán készítettek egyedülálló design termékeket. A környéken érdemes lesz egy sétát tenni, mert lesznek izgalmas egyedi köztéri alkotások is az újrahasznosítás és a környezettudatosság jegyében.
Most végzel, vagy nemrég végeztél építész, belsőépítész szakon? Ismerd meg hogyan dolgozunk mi. Mik az ügyfeleink valódi igényei, a projektek tipikus buktatói, milyen technikákkal lehet a kommunikációs nehézségeken túllendülni vagy éppen, hogy néz ki egy részletes koncepció és belsőépítészeti terv!
3 részes workshopot / kurzust indítunk 2017 őszén frissen vagy nemrég végzett építészmérnököknek, belsőépítészeknek, akik kíváncsiak a belsőépítészet mindennapos kulisszatitkaira.
Valódi titkokat osztunk meg, mert hisszük, hogy a szakma sokkal gyorsabban fejlődik, mint ahogy azzal lépést lehet tartani. Reméljük, hogy tudásunkat átadva hozzájárulhatunk a fiatal tehetségek felemelkedéséhez.
Ehhez a kurzushoz tartunk most egy nyitott alkalmat arra, hogy jobban megismerhessetek bennünket, a gondolkodásmódunkat, kérdezhessetek a workshopot illetően.
Eddig csak élvezted a látványt? Most próbáld ki! A Design Hét alkalmából 6 művész és művészeti technika mutatkozik be a MadeByYou-ban. Most megnyílik előtted az alkotás lehetősége – azokkal az anyagokkal, technikákkal, melyekkel a műhely alkotói nap mint nap dolgoznak. Gyere és vágj bele – START! Részletek a honlapon.
A Heinrich Alkotói Szint ismét rengeteg programmal várja a látogatókat a Design Héten. A workshopokon az érdeklődők megismerkedhetnek hagyományos kézi technikákkal (nemezelés, ékszerkészítés, tervezés és varrás) és újakat is kipróbálhatnak (lézergravírozás). Pop up store, nyitott műhelyek, és exkluzív koncert is várja az érdeklődőket.
A Kvint-R bemutatja a világ legjobb, ipari 3D nyomtatóit: a 3D Systems gépeit és technológiáját. A rövid prezentációt beszélgetés követi a 3D nyomtatás lehetőségeiről. A workshopon a folyamat ki is próbálható, a résztvevőknek az utolsó fázist egyedül kell elvégezniük, hogy a gyártásra kerülő csapágy működjön.
Az Észt Intézet által szervezett tárlat a minőségi és interaktív design fontosságára hívja fel a figyelmet a gyerekek képességeinek fejlesztésében. A kiállított tárgyak alkotói pályájuk elején járó fiatal észt formatervezők. A válogatás a tanulás, játék, ill. öltözködés témaköréből merít, és social design projekteket is bemutat.
A design ergonómiai és környezettudatos megközelítése látható az Óbudai Egyetem RKK Ipari termék- és formatervező mérnöki szakos hallgatóinak projekt- és diplomamunka kiállításán valamint divatbemutatóján. Funkció, forma és innovatív technológia állnak a kommunikatív kezdetek fókuszában. Két esemény, számtalan téma és inspiráló megoldás!
A Design Hét Budapest programjain való részvétellel hozzájárul, hogy felvétel készülhet Önről, melyet a szervezők korlátozás nélkül felhasználhatnak.